شهر کرمانشاه، زلزله

نوع پروژه : ساخت
مبلغ بودجه : 0
زمان شروع پروژه : 1396
زمان اتمام پروژه : 1396

 

۱. مرحله کوتاه مدت

در این ‌مرحله علاوه بر  اطلاعات عمومی در کانال های خبری نهادهای کمک رسان  از منابع مورد اطمینان که به سبب انجام فعالیت های خیریه‌ی موسسه در سال‌های گذشته مانند ساخت و تجهیز مراکز پیش‌دبستانی در منطقه و همچنین ساخت، تجهیز و راه اندازی مراکز نگهداری کودکان بی سرپرست و بد سرپرست در منطقه استفاده کردیم.

این منابع آگاهی‌رسان مورد اطمینان عمدتا دو گروه زیر بودند:

الف. مددکاران اجتماعی و کارشناسان ارشد بهزیستی و فرهنگیان استان کرمانشاه

ب. کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه

بخشی از اطلاعات پایه موسسه به سبب ارتباط مداوم با دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور به‌واسطه‌ی انجام پروژه‌های بسیار در حوزه کودکان نیازمند است

 پس از مذاکرات و جلسات مفصل، جداگانه و چهره به چهره‌ی شخصی مدیریت موسسه و تیم اجرائی با معاونت اجتماعی وزارت بهداشت و درمان، مدیر کل خانه خیرین و سلامت وزارت بهداشت و درمان، هیات‌مدیره مجمع خیرین ‌مدرسه ساز کشور، معاونت امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، مدیر کل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور، هیات مدیره مجمع خیرین کشور، قائم‌ مقام ‌مشارکت های مردمی و مدیر کل مشارکت های مردمی بهزیستی کشور، مدیر کل بهزیستی استان‌کرمانشاه، معاونت مشارکت های مردمی بهزیستی استان کرمانشاه، رییس شورای شهرستان سر پل ذهاب، مدیریت بهزیستی سر پل ذهاب، به عنوان مسئولان بازسازی در شهرستان ثلاث باباجانی استان کرمانشاه از یک سو و حضور مدیرعامل و تیم اجرایی موسسه در منطقه که کارشناسان خبره در امر مددکاری هستند و مشورت آن‌ها با کارشناسان ارشد روانشناسی و مشاوره در منطقه زلزله زده، تصمیم گروهی برای فاز میان ‌مدت اتخاذ شد. در فاز میان مدت عمده ترین نیاز، بحث جایگزینی موقت کلینیک های سیار یا همان خانه‌های بهداشت و درمان ‌در منطقه بود. از ۶۲ کلینیک ویران شده در منطقه، موسسه به تنهایی خرید، تجهیز و ارسال۴ کلینیک سیار سندویچ پنل با سرویس بهداشتی را با هماهنگی وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه بر عهده گرفت. در دو مرحله و در هر مرحله دو کانکس به سه منطقه روستایی در سر پل ذهاب و یک منطقه روستایی در ثلاث باباجانی ارسال و مستقر شد.

کار دیگری که ‌پس از مطالعه دقیق و بررسی روانشناختی و مددکاری منطقه با حمایت و همکاری مددکاران و روانشناسان بهزیستی در محل آغاز شد، در نظر گرفتن نقطه‌ی آغازی برای بازگرداندن نشاط اجتماعی با مداخله روانشناختی بود. مطالعات روانشناسان در منطقه بر انجام این پروژه تاکید داشتند و ما نیز بهانه‌ی شب یلدا را مغتنم شناختیم. تیم پنج‌نفره موسسه شامل مدیرعامل و سه کارمند اجرایی موسسه و نماینده موسسه در استان بوشهر که کارشناس ارشد حوزه‌ی زبان و ادبیات کودکان و مدرس خلاقیت کودک است با برنامه ریزی انجام شده بر اساس یک برنامه روانشناختی‌- جامعه شناختی مورد تایید دکترای روانشناسی در حوزه‌ی کودک و نوجوان و دکترای جامعه شناسی خانواده اجرا شد. کمی بیش از ۲۸۰ کودک زلزله زده در ثلاث باباجانی در ۶ کارگاه یک ساعت و نیمه در دو رده‌ی سنی ۳ تا ۶ و ۶ تا ۱۲ سال در کارگاهی مفرح و شاد و البته با هدف بازیابی نشاط اجتماعی کودکان و نگاه ادامه‌ی مستمر به این روش درمانی انجام شد. البته بخشی از مراسم به پذیرایی، بازی و اهدای جوایز ارزنده به کودکان اختصاص داده شد.

۲۸۰ اثر هنری با آب رنگ، پاستل و گواش بر بوم نقاشی و مقوا آفریده شد که با هماهنگی از پیش تعیین شده با  ریاست فرهنگسرای نیاوران، گالری فرهنگسرای نیاوران از ۶ تا ۱3 بهمن ماه  1396به نمایش و فروش ۵۰ اثر از کودکان، با هدف تحلیل نقاشی زلزله برای بینندگان اختصاص یافت.

تحلیل و توضیح روانشناختی پروژه برعهده یک کارشناس این حوزه با مدرک دکترای جامعه شناسی خانواده و کارشناس ارشد زبان و ادبیات کودک و مدرس خلاقیت کودکان و نوجوانان بود. در این مراسم کارهای هنری کودکان پس از فروش هزینه‌ی انجام‌ پروژه‌ای مخصوص کودکان زلزله زده در منطقه شد.

 در حقیقت درون زایی کار کودکان برای به ثمر نشستن پروژه نیکوکاری در منطقه با عواید حاصل از فروش آثار کودکان منطقه انجام‌می‌شود و ما به عنوان تسهیل گر و برگزار کننده نمایشگا‌ه ها و معرفی کردن کار آن‌ها، با این روش زندگی، اعتماد به نفس و آغازی دوباره همراه با کرامت را به منطقه خواهیم برد. پس از آن نیز پروژه‌های مشابه در سر پل ذهاب و دیگر مناطق با همین هدف و در زمینه های گوناگون‌ مثلا صنایع دستی ساخت زنان سرپرست خانواده در گالری های مشخص و مشهور در تهران و شهرهای بزرگ برگزار میشود و ادامه خواهد یافت.

راه دیگر تکمیل اطلاعات نیازها حضور میدانی در محل حادثه بود که در شب وقوع حادثه با سفر دو نفر، یکی از اعضای هیات مدیره و مجمع عمومی موسسه و یک عکاس حرفه ای داوطلب موسسه به منطقه زلزله زده انجام ‌ پذیرفت

پس از تکمیل آگاهی ساعت به ساعت و روز به روز از نیازها با جمع بندی اطلاعات کمتر از یک هفته از آغاز زلزله مرحله خرید، تجمیع و بسته بندی کالاهای اساسی مورد نیاز به میزان لازم از هر کدام به  وزن ''۱۵ تُن'' انجام شد.  تیم‌ مدیریتی دفتر تهران  موسسه برنامه ریزی خرید و هماهنگی ۱۵ تُن مواد و وسائل لازم را بر عهده داشتند.

نکته‌ی جالب آنکه در مرحله‌ی بسته بندی کردن مواد غذایی، پوشاک و  وسایل لازم خریداری شده در دفتر موسسه خیریه نیک‌گامان جمشید، کارمندان دفتر مرکزی  بنیاد کودک یک روز و شب کامل به شکل داوطلب حضور داشتند و از آنجایی که در مرحله اورژانس کمک رسانی بنابر تصمیم هیات مدیره‌ی بنیادکودک، این ‌بنیاد، پروژه‌ی اجرایی نداشت با اجازه و علاقه‌ی فراوان، مدیریت و کارکنان بنیادکودک برای کمک داوطلبانه یک روز را به حضور در دفتر نیک‌گامان‌جمشید تهران اختصاص دادند.

مدیر عامل موسسه به عنوان مدیر و هدایت کننده پروژه پس از بسته بندی ۶ وانت نیسان و دو دستگاه خاور به همراه داوطلبان موسسه نیک‌گامان و دو نفر از کارمندان اجرایی موسسه نیک‌گامان جمشید به کرمانشاه سفر کردند. با مدیریت مستقیم مدیر عامل و هماهنگی کامل با مدیران ارشد بهزیستی کل کشور، مدیر کل بهزیستی استان‌کرمانشاه، معاونت مشارکت های مردمی بهزیستی استان و کارشناسان ارشد و مددکاران بهزیستی در استان تمامی اقلام بنابر آمار و برنامه ریزی قبلی در سه منطقه روستایی نیازمند  و بخش هایی از شهرستان پل ذهاب با نظارت مستقیم مدیریت و کارمندان‌ موسسه میان زلزله زدگان شناسایی شده توزیع شد و از مقامات مسئول محلی هم تاییدیه رسید  کمک‌رسانی دریافت گردید

 

 

۲. مرحله میان‌ مدت

در مرحله میان‌مدت با  تصمیم‌گیری و ابلاغ ''بنیاد مسکن'' که تنها مسئول ساخت و ساز دائمی خانه های ویران شده در منطقه است اجازه‌ی دخالت مستقیم هیچ ارگان و نهاد دولتی و غیر دولتی در منطقه برای جلوگیری از بی نظمی و ایجاد وحدت رویه داده نشد. حتی پخش کانکس نیز بنا بر صلاحدید مسئولان کمیته‌ی بحران و درراس آن بنیاد مسکن انجام می شود با وجود تعداد زیاد کانکس سفارش داده شده به سبب جلوگیری از تبدیل شدن شهرها و روستاهای پر جمعیت به انبار کانکس و تاخیر و ایجاد مشکل در ساخت و ساز دائمی به شکلی محدود و گزینش شده بر اساس مددجویان و مجروحان و بیماران و با وسواس انجام ‌میشود. زیرا مسلما استقرار حدود ۳۰ هزار کانکس برای حدود ۹۰ هزار زلزله زده در یک شهرستان، مشکلات فراوانی در امر بازسازی ایجاد می‌کرد. لذا  تصمیم کلی بر آن شد تا با راه حل های جایگزین تا جای ممکن از پخش بی رویه کانکس خانه فعلا جلوگیری شود.

در تماس های مکرر موسسه در روزهای اولیه و بعد از آن با هیات‌ مدیره مجمع خیرین کشور و  هیات‌مدیره مجمع خیرین‌مدرسه ساز کشور درباره‌ی ساخت‌مدرسه و ارسال کانکس رسما گفته شد که نیاز به کانکس برای مدارس و ساخت، بازسازی و مقاوم سازی کلیه‌ی مدارس تخریبی و آسیب دیده در این زلزله را مجمع خیرین‌مدرسه ساز کشور تقبل کرده است. حتی وقتی برای تهیه‌ی کانکس روستامهد (پیش دبستانی) تحقیق شد مشاهده گردید کانکس های موقت جایگزین پیش دبستانی ها هم فرستاده شده است و حتی کانکس هایی اضافه است که با اجازه‌ی خیرین از سوی سازمان بهزیستی برای نیازهای دیگر مانند توانبخشی و مشاوره روانشناسی آسیب دیدگان استفاده می‌شود.

2-1 به درخواست بهزیستی استان کرمانشاه 50 عدد بخاری توسط موسسه تهیه و میان زلزله زدگان شهرستانهای  ثلاث باباجانی و سرپل ذهاب توزیع شد.

 

2-2. اهدای چندین کارتن درجه یک اسباب بازی کودکان توسط حامی محترم موسسه و توزیع آن‌ها بین کودکان آسیب دیده از زلزله در ثلاث باباجانی استان کرمانشاه در شب یلدا

 

3. مرحله بلند مدت:

در این ‌مرحله پس از مطالعات فراوانی که گفته شد برآورد انجام دو نیاز مهم در منطقه انجام شد.

 

3-1 .  ساخت کامل دو کلینیک دائمی در دو روستای سرپل ذهاب دارای محوریت برای پوشش دادن چند روستا با جمعیتی بالغ بر ۱۱۰۰ نفر در منطقه سر پل ذهاب. این ۲ کلینیک دائمی یا همان خانه بهداشت و درمان ۲ کلینیک از ۶۴ کلینیک ویران شده در منطقه است که با هماهنگی و نظارت دقیق دانشگاه علوم‌پزشگی کرمانشاه، معاونت اجتماعی وزارت بهداشت مدیریت کل خیرین حوزه سلامت انجام خواهد شد و در مجموع با احتساب تمامی هزینه ها  بودجه‌‌ی ۲۰۰ میلیون تومانی طلب می‌کند. البته تعهد موسسه برای هر خانه بهداشت ۸۰ میلیون تومان است که دانشگاه وعده داده است تا با مجموع ۱۶۰ میلیون تومان البته فقط برای هزینه‌ی ساخت تعهد ما، هر دو خانه بهداشت به سرانجام برسد

 

3-2 .   پروژه بعدی در حیطه‌ی جامعه هدف سازمان بهزیستی و وزارت آموزش و پرورش است.

ابتدا یک‌توضیح درباره‌ی معنا و مفهوم ''روستامهد'' یا ''مهدِ روستا'': 

به هیچ وجه نباید روستا مهد را با مهد کودک اشتباه گرفت هر چند هر دو در واژه‌ی ''مهد'' مشترک هستند.

روستامهد در حقیقت پیش دبستانی در مناطق محروم روستاییست که برای نگهداری کودکان فقیر و نیازمند زیر سن دبستان به دو دلیل عمده و اصلی در صورت اختصاص بودجه ایجاد می‌شود:

 

الف:  لزوم تغذیه مناسب برای  کودکان در سن ۳ تا ۶ سال آشکار است. بنابر جمعیت روستاهای محروم  بین ۲۰ تا ۱۰۰ کودک  بین ۳ تا ۶ سال با حضور در طول  روز در این مراکز نگهدای و آموزش ''یک وعده غذای گرم'' با ارزش غذایی مورد تایید سازمان بهداشت جهانی و پروتکل غذایی وزارت بهداشت دریافت می‌کنند.

 

ب: به سبب آنکه بیشتر این مراکز نگهداری و آموزش روزانه در روستاهای مرزی واقع شده اند کودکان تا پیش از  ورود به مدرسه با زبان فارسی آشنایی خوب ندارند و به زبان و گویش مادری  مانند کردی، ترکی،  بلوچی و لکی و لری .. صحبت می‌کنند و پس از ورود به دبستان،  عموما سال اول و دوم با مشکل زبانی برای خواندن ‌کتاب‌های درسی مواجه هستند که همین امر موجب اُفت تحصیلی کودکان در سال‌های ابتدایی دبستان خواهد شد زیرا سال اول دبستان عموما کودکان بیشتر زمان خود را به جای یادگیری محتوای درس‌ها، برای تسلط یافتن به زبان فارسی می گذرانند.

ج:  یکی از دلایل خانه‌نشین بودن مادران در روستاها نگهداری از کودکان زیر سن مدرسه است. با وجود این‌ مراکز بسیاری از کودکان روستا به سبب وجود محیط امن آموزشی و تفریحی در کنار سایر کودکان به مراکز سپرده می‌شوند که علاوه بر تغذیه‌ی کامل از نظر مواد غذایی مورد نیاز بدن ‌کودکان به شکل روزانه امکان کار مادران هم فراهم می شود. وجود این مراکز بدین گونه به اقتصاد خانواده و روستا کمک می‌کند. در اغلب روستاهای ایران که شغل و کسب و کار غالب، کشاورزی و دامداری است مادران هم به عنوان نیروی کار کمکی می‌توانند در کنار همسرانشان مشغول به فعالیت باشند یا با خیال راحت از وضعیت کودکان خود در خانه یا کارگاه ساعات کاری روزانه را به قالی بافی و کارهای دیگر در روستا  بگذرانند.

 

د:  نکته‌ی مهم آخر آنکه در هر روستا بنابر تعداد کودکان حداقل یک مربی دیپلمه یا لیسانس که مجوز مرکز را پس از گذراندن دوره ای ۶ ماهه دریافت‌ میکند، مشغول به کار می‌شود

این ‌مراکز (پیش دبستانی یا روستامهد) به سبب آنکه مجوز خود را از سازمان بهزیستی دریافت‌ می‌کنند کاملا نقش حمایتی در روستا دارند و در آنها بسیاری از مشکلات خانواده‌ها حل میشود و اطلاعات لازم برای تربیت و رشد کودکان در اختیار خانواده‌هایشان که عمدتا سواد چندانی ندارند قرار می‌گیرد.

 

به شکل خلاصه یکی از علت های مهم ‌روی آوردن موسسه نیک‌گامان جمشید تهران و موسسه مپ به فعالیت در زمینه‌پیش دبستانی‌/ روستا مهد موارد زیر است:

۱. جلوگیری از سو تغذیه با تهیه اجباری یک وعده غذای گرم برای کودکان روستا بر اساس پروتکل وزارت بهداشت و درمان 

۲. آموزش زبان فارسی و مهارت‌های اولیه زندگی جمعی و ... به کودکان توسط مربی آموزش دیده

۳. ایجاد زمان کافی روزانه برای فعالیت پدر و مادر با خیال راحت از محیط امن کودکانشان که منجر به رشد اقتصادی خانواده و روستا می‌شود.

۴. برگزاری جلسات و کلاس‌های آموزشی خانواده‌ها در امور مربوط به کودکان تحت نظر سازمان بهزیستی

۵. ترویج فرهنگ کتابخوانی با لزوم اجرای یک روز در هفته جلسه‌ی کتابخوانی کودکان

۶. احساس رضایت خیرین و نیکوکاران متولی هر روستا مهد از انجام این کار با هزینه‌ای به مراتب پایین تر از مدرسه سازی

 

پس از انجام‌ مطالعات گسترده درباره‌ی روستامهد یا همان مراکز پیش دبستانی درمی یابیم که اولا تلقی ما  از این مراکز حمایتی به هیچ وجه نباید در کوچکترین قیاسی با '' مهد کودک'' به معنای معمول آن در دنیا و شهرهایی مثل تهران و اصفهان و مراکز استان ها باشد.

حال پس از توضیحات کامل فوق که آگاهی و اشراف بر آنها برای خیرین واجب است باید بگوییم که با وجود بیش از ۸۰۰۰ روستای نیازمند به روستامهد/ پیش دبستانی، تا چه اندازه فرآیندهای خوشایندی همانند سلامت جسمانی روانی کودکان نیازمند، افزایش آمار اشتغال مادران در روستاها، حل مشکلات تربیتی، افزایش مراودات اجتماعی کودکان و همسالان خویش، بالارفتن سطح یادگیری و تربیت کودکان به سبب وجود مربی آموزشی، نهادینه شدن نشاط و شادی و مهارت آموزی، رونق تدریجی اقتصاد با تکیه بر نیروی انسانی مشغول به کار بیشتر در بلند مدت افزایش می یابد.

این توسعه ساختاری با سرمایه گزاری بر کودکان نیازمند در روستاها، سلامت جسم و روان آنها به عنوان هدفی ملی و تاثیرگذار در بهبود آینده میهنمان را تضمین میکند.

 

با این توضیحات مرحله بلند مدت پروژه به سبب تخریب کامل بسیاری از روستا مهد ها / پیش دبستانی ها در مناطق زلزله زده به سبب اهمیت جایگاه کودکان پس از زلزله و احتیاج به سرپناهی امن برای تغذیه و آموزش احساس شد.

 

باوجود آنکه به اندازه کافی کانکس به عنوان پیش دبستانی/ روستامهد در منطقه وجود دارد مسلما وضعیت موقتی آموزش و نگهداری در کانکس آن هم در شرایط بحرانی پس از زلزله که نیاز به آموزشها، مهارتها، تغذیه مناسب دوچندان است در بلند مدت غیر ممکن است.

لذا با توجه به نیاز اساسی در حوزه کودکان با مشورت کامل معاونت امور اجتماعی، مدیر کل دفتر امور کودکان و نوجوتانان و کارشناسان ارشد حوزه کودک و نوجوانان آسیب دیده سازمان بهزیستی، تصمیم بر ساخت کامل حداقل ۲۲ پیش دبستانی تخریب شده اتخاذ شد

برای ساخت این تعداد پیش دبستانی/ روستامهد حداقل مبلغی در حدود یک‌میلیارد و دویست و هفتاد میلیون تومان اعتبار لازم است که البته در قیاس با سایر فعالیتهای ساخت و ساز برای زلزله زدگان با توجه به جامعه هدف کودکان، بسترسازی اجتماعی و فواید طولانی مدت که آرامش، آسایش، آموزش، سلامت و رونق اقتصادی خانواده ها در روستا تنها بخشی از آن است انتخابی با اولویت بالاتر تلقی می شود.

 

* هزینه های انجام شده مربوط به زلزله کرمانشاه:

 

1) هزینه های انجام شده موسسه پس از زلزله برای جامعه هدف سازمان بهزیستی کشور در منطقه: 3.126.387.415 ریال 

 

2) تعهدات موسسه پس از زلزله برای جامعه هدف سازمان بهزیستی کشور: 14.945.000.000 ریال

 

  
        

نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما