شهرستان خوسف، روستای عشایری شاهمرادی، ساخت کپر

نوع پروژه : ساخت
مبلغ بودجه : 0
زمان شروع پروژه :
زمان اتمام پروژه :

 

پیرو سفر مورخ اول مهرماه ۹۷ دکتر اشکان تقی پور، مدیر عامل و ریاست هیات مدیره‌ی موسسه نیک گامان، و دکتر فرهاد اقطار، مدیر کل مشارکت های مردمی و ریاست محترم دبیرخانه مشارکت های مردمی بهزیستی کل کشور، به خراسان جنوبی پروژه های تقبل شده از سوی موسسه به مرحله اجرا وارد شد.

این سفر به دعوت مدیر کل محترم اداره بهزیستی استان خراسان جنوبی انجام شد و در طی از مناطق مختلف کم برخوردار منطقه، مراکز نگهداری کودکان بی سرپرست و بدسرپرست و شماری از مددجویان به همراه مدیر کل محترم بهزیستی استان و معاونت محترم مشارکت های مردمی، مدیران بهزیستی شهرستان‌های استان و فرماندار بازدید شد. در همین راستا موسسه در قبال تکمیل هزینه‌ی منازل مددجویان دارای فرزندان معلول بهزیستی، درمان کودکان بیمار مددجو و همچنین ساخت مسکن روستایی به شکل کپر در مناطق عشایری بسیار دور در مناطق خشک منطقه متعهد شد. مراحل درمانی، تکمیل کمک هزینه های مسکن در حال اجراست و ''ساخت کپر'' هایی مستحکم منطبق بر جغرافیا و شرایط اقلیمی منطقه را نیز با راه اندازی کمپینی آغاز کرده ایم. امیدواریم با حمایت شما این کمپین جذاب و کاربردیِ کم هزینه به سرانجام برسد و آغازی باشد بر فعالیت های بیشتر ور این حوزه برای هم میهنان نیازمند عزیزمان در استان خراسان جنوبی.

در موسسه خیریه نیک‌گامان جمشید امیدواریم پیرو تصمیم و آغاز به اجرای پروژه، پیش از پایان ماه نخست زمستان، کپرهای استاندار و منطبق با شرایط اقلیمی منطقه را به عشایر بزرگوار منطقه تحویل دهیم. فراموش نکنیم در طول تاریخ ایرانیان ماندگاری ایران را مدیون دلاوری های این بزرگواران بی ادعا بوده اند و خواهند بود.

در سفر مورخ اول مهرماه ۱۳۹۷ دکتر اشکان تقی پور، مدیر عامل موسسه خیریه نیک گامان به همراه دکتر فرهاد اقطار، ریاست دبیرخانه‌ی مشارکت های مردمی سازمان بهزیستی کل کشور، به میزبانی آقای عرب نژاد، مدیر کل اداره کل بهزیستی استان خراسان جنوبی، به همراه ایشان و آقای رحیمی معاونت محترم مشارکت های مردمی بهزیستی استان، معاونت های دیگر استانی سازمان و فرماندار محترم شهرستان خوسف و مدیریت محترم بهزیستی شهرستان، دیداری از مناطق مرزی کم برخوردار عشایری شهرستان خوسف استان خراسان جنوبی انجام شد. مصوبات و دستاوردهای این سفر و سفرهای بعدی به استان در خبرهای پیشین موسسه در دسترس است. این دیدارها از جمله بازدیدهای از پیش تعیین شده‌ اداره کل بهزیستی استان برای مدیریت موسسه نیک گامان و ریاست دبیرخانه بهزیستی کل کشور در راستای تصمیم‌گیری و حل نیازهای مددجویان استان خراسان جنوبی بود. از روستای عشایری شاهمرادی شهرستان خوسف به عنوان یکی از ده ها روستای عشایری این منطقه خشکسال در مکانی بسیار دور و صعب العبور بازدید شد. شرایط زندگی سخت مانند مسکن‌هایی که در زبان‌محلی ''لون'' می‌نامندش و در حقیقت گودال هایی کوچک و تنگ در زمین سخت است، نبود آب و برق و دلبستگی ساکنان‌کم تعداد این روستا به روستایشان که همگی از طریق چوپانی امرار معاش می‌کنند و حضور کودکان و دو نوعروس و داماد در شرف ازدواج در روستا سبب شد جلسه ای فوری برای اجرای طرح پایلوت برای ساخت ''کپر استاندارد منطبق با اقلیم منطقه'' با ''محوریت و تقبل تامین بودجه‌ی کامل از سوی موسسه خیریه نیک گامان جمشید'' با یاری خیرین در کمپین ''کپر می‌سازیم'' موسسه نیک‌گامان و همراهی و نظارت فرمانداری، اداره کل بهزیستی استان خراسان جنوبی، اداره کل منابع طبیعی استان، سازمان میراث فرهنگی و با نظارت سازمان بهزیستی کل کشور شکل بگیرد. مصوب شد در صورت موفقیت آمیز بودن این‌پروژه، در ده ها روستای عشایری دیگر این منطقه‌ی وسیع نیز، یک به یک بهسازی مناسب و منطبق با شرایط منطقه از سوی موسسه نیک‌گامان با همراهی خیرین انجام شود. نکته‌ی حائز اهمیت آن است که مدیران و مددکاران بهزیستی شهرستان خوسف، مدیر کل بهزیستی استان و فرماندار جوان شهرستان، خانواده های عشایر را به نام و به خوبی می شناختند و دلسوزانه و مسئولانه در صدد حل مشکلات فراوان ایشانند. مدیریت و عزیزان موسسه خیریه حضرت رسول الله شهرستان خوسف با تایید سازمان بهزیستی و موسسه خیریه نیک‌گامان، با باور و اعتقادی راسخ در خدمت بی ادعا و اجرای پروژه، جایگاه پرمسئولیت نماینده موسسه نیک‌گامان و مجری پروژه را عهده‌دار شدند. در حال حاضر بسیج عشایری و جهاد کشاورزی نیز تامین آب و میزانی از علوفه‌ی مورد نیاز گوسفندان عشایر را در این مناطق صعب العبور بر عهده دارند. نکته‌ی دیگر قابل توجه، احساس تعلق خاطر عشایر منطقه به زادگاه و زیست بوم خود است که بیانگر ذخیره‌ی فرهنگی عظیم و میراث بزرگ وطنداری این بزرگواران کرامتمند است. در روزهای آینده قطعا از پیشرفت بیشتر پروژه آگاهتان می‌نماییم

روز تحویل خانه های کوله های روستایی کپری شکل عشایری از روستاهای عشایر نشین منطقه‌ی کم برخوردار، بیابانی و خشکسال شهرستان خوسف استان خراسان جنوبی نزدیک است.

در سفر چندی پیش دکتر اشکان تقی پور، مدیر عامل موسسه خیریه نیک گامان، به همراه دکتر فرهاد اقطار، ریاست محترم دبیرخانه مشارکت های مردمی سازمان بهزیستی کل کشور به مناطق محروم خراسان جنوبی پس از بازدید از مناطق عشایری استان در شهرستان خوسف، موسسه خیریه نیک گامان، ساخت خانه های گلی استاندارد و مستحکم با توجه خاص و احترام به شرایط اقلیمی و بافت فرهنگی استان تجت نظر فرمانداری، اداره منابع طبیعی، بهزیستی شهرستان و استان را تقبل کرد. خانواده های عشایر در این مناطق دورافتاده حاضر به ترک منطقه نیستند و از سوی در شرایط زیستشان با وجود توجه فرمانداری، نماینده مجلس و اداره بهزیستی مطلوب نبود. در این سفر یکی از مصوبات موسسه نیک گامان در سفر به استان خراسان جنوبی ساخت خانه های مستحکم گلی بود که برای انجام‌این مهم مویریت موسسه خیریه حضرت رسول الله (ص) شهرستان خوسف در جایگاه مجریِ امین، با تجربه،دقیق و آشنا به منطقه اجرای پروژه را عهده دار شدند. در روزهای آتی خانه دار شدن عزیزانمان را جشن خواهیم گرفت.


 
        

نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما