شهرستان بابل، روستای بندر کلا، روستامهد یگانه

نوع پروژه : تعمیر و و تجهیز
مبلغ بودجه : 150000000
زمان شروع پروژه :
زمان اتمام پروژه : 1395

 
روستا مهد ها
از پروژه های مهم و ملی موسسه نیک گامان جمشید که پس از دو سال کارشناسی نهایتا در سال 1395 منجر به عقد تفاهم نامه با سازمان بهزیستی کل کشور و دفتر امور کودکان و نوجوانان این سازمان شد پروژه وزین ساخت، بازسازی و تجهیز روستا مهد های سر تا سر کشور با کمک خیر یا گروه خیرین در ازای هر روستا مهد بود. با پیشنهاد مدیریت کل وقت مشارکت های مردمی سازمان بهزیستی کشور و اعلام رضایت اولیه مدیریت موسسه به امید استقبال خیرین ایرانی داخل و خارج از کشور این پروژه از فاز مطالعاتی خارج و وارد مرحله اجرا شد. در فاز نخست پروژه با احتساب وجود 8000 روستای نیازمند به روستا مهد (مهد کودک روستایی) طبق تفاهم نامه فیما بین موسسه و سازمان بهزیستی  اینگونه مقرر شد که موسسه سالیانه با مبلغی مشخص در قبال هر روستا مهد و کمک نیکوکار خاص آن روستا مهد، بازسازی، تجهیز و یا کمک به ساخت روستا مهد را با مدیریت مستقیم موسسه خیریه نیک گامان جمشید و نظارت سازمان بهزیستی تقبل نماید. این چنین بود که تجهیز و بازسازی سالیانه 100 روستا مهد به شرط تامین یک وعده غذای گرم و حضور مربی تعلیم دیده به مسئولیت سازمان بهزیستی آغاز گردید و تا کنون پس از یکسال از آغاز پروژه که طبیعتا در سال اول با پیچیدگی های بوروکراتیک همراه بود بیش از 60 روستا مهد در روستا های 26 استان کشور تجهیز، ساخت و بازسازی شده است.
از اهداف مهم این پروژه به شکل تیتر وار موارد زیر حائز اهمیت است:
_ آموزش کودکان در مکانی امن، مفرح و با تجهیزات استاندارد زیر نظر مربیان کار آزموده و یک وعده غذای گرم مورد تایید سازمان بهزیستی و مطابق پروتکل وزارت بهداشت و درمان از نظر میزان مواد غذایی لازم برای سنین پیش از دبستان، در راستای آمادگی ارتباطی و زبانی و آموزش های هدفمند سنین کودکی و پیش از مدرسه.
_ ایجاد قوت قلب و اطمینان برای خانواده های روستایی در راستای اطمینان به مراکزی با استاندارد بالای آموزشی، آسایشی و تغذیه مناسب در روستاها برای آموزش و آسایش کودکان در ساعات کار روزمره خانواده.
_ بالا رفتن بهره وری کاری پدر و مادر خانواده در بیرون از منزل به سبب آرامش خیال از وضعیت کودکان خود که به اقتصاد جامعه روستایی و کشور کمک میکند و با جدیت در جهت احقاق اهداف اقتصاد مقاومتی هم گام برمی دارد.
_ آشنایی کوکان پیش از سن مدرسه با زبان فارسی، به ویژه در مناطق مرزنشین که پیش از مدرسه با زبان رسمی و معیار مدارس یعنی زبان فارسی به سبب استفاده از گویش ها و زبان مادری (کردی، لری، ترکی، عربی و...) آشنا نیستند. این امکان با شیوه های آموزشی و استفاده از کلاس ها و مولتی مدیا برای کودکان ایجاد شده و از افت تحصیلی آن ها در مقاطع اولیه دبستان جلوگیری می کند.


 
        

نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما